LG GSLC40PYPE American Style Fridge Freezer - Prime Silver
- 641L expansive storage capacity — ideal for families, passionate cooks, and entertainers
- LINEARCooling technology maintains consistent temperatures, keeping food fresh for up to seven days
- NatureFRESH system distributes cool air evenly, reducing food spoilage and waste
- Energy-efficient smart inverter compressor lowers electricity bills and supports eco-friendly living
- Total No Frost technology prevents ice accumulation for simplified maintenance
- Prime silver finish adds elegant style to any kitchen
- Combines convenience with innovative features designed for modern lifestyles

Specifications
General
| Additional Information | Water & ice dispenser (requires plumbing) |
| Features | LINEARCooling technology LG NatureFRESH Total No Frost Plumbed Model |
| Product Type | Fridge Freezer |
Efficiency & Standard
| Climate Class | T |
| Energy Efficiency Class | E |
| Noise Level | 36 dB |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 2 hr |
Load & Capacity
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 12 kg |
| Net Freezer Capacity | 221 L |
| Net Refrigerator Capacity | 420 L |
| Net Total Capacity | 641 L |
Design Elements
| Colour | Prime Silver |
| Colour Group | Silver/Grey |
White Goods Features
| Defrost Type | Total No Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Fast Freeze | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Freezer Baskets | 2 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Water Dispenser | Yes |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
Product Type
| Product Category Group | MDA |
Dimensions & Weight
| Depth | 73.5 cm |
| Height | 179 cm |
| Shipping Depth | 77 cm |
| Shipping Height | 189.1 cm |
| Shipping Weight | 114.8 kg |
| Shipping Width | 96.8 cm |
| Weight | 105 kg |
| Width | 91.3 cm |
Display
| Display Screen Type | LED |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty + 10 Year on linear compressor |
| Warranty Redemption Information | Register Warranty www.lg.com/support/warranty, Register Within 28 Days of Purchase |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
Features
Pocket Handle Design
A touch of sophistication
Clean lines and hidden hinges make this fridge freezer the perfect chic touch to your kitchen aesthetic. The pocket handle has been totally redesigned- it's now easier to grab and more beautiful in your modern home.

*The image is for illustrative purposes only and may differ from the actual product.
Plumbing
Fresh, filtered water that keeps flowing
User-friendly filter access makes clean water accessible to everyone in your home. Change the filter whenever you want and enjoy great-tasting water every day.

*Tested and certified by NSF International against NSF/ANSI Standard 42, 53, 401 to reduce 25 potentially harmful substances including lead, Asbestos, etc. LG® filters offer convenient, filtered water for you and your family. For best results, replace your LG® filter every 6 months (or every 200 gallons).
Freshness
Seals in farm freshness longer
Enjoy fresh food with LG's temperature control and cooling technology that keeps your food fresher, longer.

*Based on UL test results using LG’s internal testing method measuring the time it took to reach the 5% weight reduction rate of pak choi on the shelf of the fresh food compartment of the LGE LinearCooling™ model.
*The image is for illustrative purposes only and may differ from the actual product.

Smart Organisation
Flexible freshness
Flexibly organise your various foods at their optimal temperatures for freshness by separating them into storage areas.
Smart Inverter Compressor™
Durable and energy-saving
The type of efficiency you've been imagining - the intelligent LG Smart Inverter Compressor™ checks the cooling requirements of your fridge's interior and adjusts its speed to match, using only the amount of energy necessary. Nothing more, nothing less.

*Based on KTL test result comparing KS C ISO 15502 energy consumption between LGE models R-B601GM(LG conventional reciprocating compressor) and R-B602GCWP(Smart inverter compressor). Result may vary in actual usage condition.

Energy efficient & durable
LG Smart Inverter Compressor™ takes energy efficiency to the next level to help your save more and 10 years peace of mind.
*10-year Warranty on Smart Inverter Compressor (Parts only).
Step-by-step guide
Set up your new LG refrigerator: quick and easy
Follow our simple step-by-step video guide to install your new LG side-by-side or multi-door refrigerator, including unpacking, connections, levelling, and door alignment. Start storing today.
*Images based on a representative 3D model for illustrative purposes and may differ from the actual product. Installation steps, components, or features may vary by product model and local regulations. Always refer to your product manual for safety and model-specific instructions.