Fridgemaster MCF297E Chest Freezer
£269.00
- 297-litre capacity holds approximately 16 shopping bags of frozen goods
- Pristine white finish complements any kitchen or utility space décor
- Winter Guard Technology enables safe operation in temperatures as low as -15°C
- Ideal for garages, outbuildings, and additional storage flexibility
- Adjustable temperature controls for optimal food preservation
- Robust design suitable for families and individuals
- Reliable extra storage for convenient meal preparation and grocery stocking

Specifications
Product Type
| Product Category Group | White Goods |
General
| Features | 297L capacity Temperature controls Winter Guard technology |
| Product Type | Chest Freezer |
Efficiency & Standard
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Energy Efficiency Class | E |
| Noise Level | 41 dB |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 31 hr |
Design Elements
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Interior Material | Aluminium sheet |
| Removable Door | Yes |
| Storage Compartment | Yes |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
Load & Capacity
| Cooling Capacity (kg/24H) | 13.6 kg |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 13.6 kg |
| Net Freezer Capacity | 297 L |
White Goods Features
| Defrost Type | Manual |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Thermostat Available | Yes |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
Dimensions
| Depth | 63 cm |
| Height | 84.2 cm |
| Shipping Depth | 64.7 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 41 kg |
| Shipping Width | 114.5 cm |
| Weight | 37 kg |
| Width | 111.4 cm |