Bosch WTH85225IE 8kg Heat Pump Condenser Dryer
- 8kg capacity – handles various fabrics with ease
- Quick 40' programme – dries 1kg loads in just 40 minutes
- Auto Dry technology – monitors moisture and temperature to prevent over-drying
- Anti Crease function – gently shakes clothes after cycle to reduce ironing
- 9 tailored programmes – customised drying for different fabric types
- Energy efficient – reduces household energy consumption
- Protects garment longevity – intelligent drying prevents damage
- Intuitive design – simple to use for busy lifestyles
Specifications
Programmes & Functions
| Control Type | Electronic |
| Drying Technology | Heat Pump |
| End of Programme Indicator | Yes |
| No. of Programmes | 9 |
| Programmes | Cotton, Easy care, Shirts/blouses, delicates, Towels, Mixed Load, Super Quick 40 minutes program, Sportswear, Wool Finish, Timed Program Cold, Timed Program Warm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
Design Elements
| Colour | White |
| Colour Group | White |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
| Stackable | Yes |
Dimensions & Weight
| Depth | 61.3 cm |
| Door Opening Angle | 170˚ |
| Height | 84.2 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 49.5 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Weight | 48.5 kg |
| Width | 59.8 cm |
Product Type
| Product Category Group | MDA |
Efficiency & Standard
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 205 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 130 min |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Noise Level | 65 dB |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee with additional 3 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | *The 5 year Warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. Either call Bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
Load & Capacity
| Load Capacity | 8 kg |
White Goods Features
| Remaining Time Display | Yes |
Care & Maintenance
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
Display
| Display Screen Type | LED |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
General
| Additional Information | Sensitive Drying System. Fabric-friendly drying. The Sensitive Drying System cares for your laundry perfectly by introducing mild, warm air from all sides. This is enhanced by the soft, curved paddles in the drum, which mean your laundry never lies flat, so it doesn’t crease. The result: gently dried laundry that’s perfectly soft and fluffy, and free of wrinkles. |
| Features | Heat Pump – Efficient drying technology 40-Minute Quick Dry – Ideal for busy days Anti Crease – Reduces ironing hassle Auto Dry – Protects fabric from over-drying |
| Product Type | Tumble Dryer |
Features
Programmes that suit your every need

Super Quick 40
Fast drying within 40 minutes, suitable for a small volume of synthetic and thin clothing.

Reduced ironing
Gently loosens your clothes at the end of the cycle to stop wrinkles setting in.

Fabric-friendly drying
The Sensitive Drying System combines gentle warm air and smooth paddles to take care of your clothes.
Energy efficient technology that costs less to run

Peaceful living in a quiet home

Less disruption, less distraction
Anti vibration sidewalls feature a spiral design that increases stability and reduces vibrations. Improved sound insulation and low noise shock absorbers further dampen the noise.

The added promise of peace and quiet
Our Eco Silence DriveTM is an advanced motor producing maximum efficiency, durability and performance whilst operating at exceptionally low levels of noise.
Reducing energy consumption and protecting garments

Peace of mind from the brand you can trust

We've got you covered
Enjoy peace of mind. Selected Bosch home appliances come with a free five year warranty to protect against any manufacturing or material faults and defects during this period.
*T&Cs apply. Registration required. Selected models only.

Original Replacement Spare Parts
Bosch keeps a comprehensive range of original replacement spare parts for up to 15 years so that our specialised engineers only fit original replacement spare parts when repairing your appliances.
*As far as functionally relevant and storable.

Award-winning customer service
Every Bosch appliance sold is backed up by a customer service team that is 4-star rated on Trustpilot and for the ninth time the team are proud winners of the 2023 Domestic & General Total Excellence & Quality award which is based on customer surveys.