Bosch WGE03408GB Washing Machine 8kg 1400 Spin
- 8kg capacity washing machine with 1400 spin speed for efficient drying
- SpeedPerfect technology reduces cycle time by up to 65% without compromising clean results
- Super Quick option washes smaller loads in just 15 or 30 minutes
- ActiveWater technology intelligently adjusts water usage based on load size, saving water and energy
- Adapts seamlessly to full or partial loads for maximum convenience
- Energy efficient design built to last with robust construction
- Ideal for busy families and individuals needing quick laundry solutions
- User-friendly features for effortless everyday washing

Specifications
Programmes & Functions
| Add Laundry Feature | Yes |
| Control Type | Touch Control |
| No. of Programmes | 14 |
| Programmes | Wool/hand wash programme, Cotton, Standard cold - 60 degree, Delicate / Silk, Eco 40-60, start/pause with reload function, Rapid 15 minute Quick wash, Drain/Spin, Ready, vario speed, Spin speed reduction, single rinse, mixed load |
| Start Delay Option | No |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Delay Timer | Yes |
Design Elements
| Built-in Water Heater | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
| Stackable | Yes |
| Water Supply | Cold |
Product Type
| Product Category Group | White Goods |
Connectivity
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
Load & Capacity
| Load Capacity | 8 kg |
General
| Additional Information | SpeedPerfect SuperQuick 15/30 ActiveWater Reload Function EcoSilence Drive |
| Features | SpeedPerfect Super Quick 15/30 ActiveWater |
| Product Type | Washing Machine |
White Goods Features
| Digital Inverter Motor | Ferrite-BLDC motor |
| Quick Wash Option | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Out of Balance Protection | Yes |
Efficiency & Standard
| Energy Efficiency Class | A |
| Noise Level - Spinning | 71 dB |
| Power Consumption | 0.46 W |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Spin Speed | 1400 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 47 L |
Display
| Display Screen Type | LED |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Years Warranty |
| Warranty Redemption Information | Automatic (consumer keeps receipt) |
Features
Save energy #LikeABosch with perfect results

All the programmes you’ll ever need

Speed Perfect
For when you need it, our washing machines with Speed Perfect cut washing time by up to 65%* without compromising on results.
*Difference between the duration of Easy Care Programme 40°C and the duration of Easy Care Programme 40°C in combination with Speed Perfect option.

Super Quick 15/30
When time is of the essence, the Super Quick 15/30 programme washes up to 2kg of laundry in just 15 minutes or up to 3.5kg in half an hour. Perfect for freshening up cotton and easy-care fabrics or washing new clothes before wearing them.

Eco 40-60
Wash normally soiled items made from cotton, linen or blended fabrics with the best possible energy efficiency. Fabrics marked on the care symbol at 40°C or at 60°C can easily be washed together.
A quieter life for added peace of mind


Eco Silence Drive™
Don’t let your washing machine intrude on your home life. Bosch washing machines with Eco Silence Drive™ feature an advanced motor that produces maximum efficiency, economy, durability and performance. All while operating with an exceptionally low level of noise.

Anti-vibration sides
The sidewalls of all Bosch washing machines feature a unique design that increases stability and reduces vibrations. Improved sound insulation and low noise shock absorbers further dampen the noise, so your laundry will be done as quietly as possible.
Total control of all your laundry needs

Fully loaded with innovative features

Active Water Plus
Active Water Plus technology delivers perfect results using the precise amount of water needed for every wash. The type and size of load is automatically detected, saving up to 50% water on smaller loads.*
*Active Water Plus automatically adjusts water consumption to suit your load. Comparing water consumption of Eco 40-60 with quarter vs. full load per cycle.

Unlock & Reload
Open the washing machine door mid-cycle to add items left in the bottom of the laundry basket or remove anything added by mistake. If the machine is in the middle of a wash it will stop, drain and then safely unlock.

VarioDrum System
Powerful but gentle washing to protect your clothes. The droplet-shaped design, with asymmetrical paddles gently rotates your laundry and uses even water distribution to gently and efficiently wash all types of clothing - without stretching, creasing or damaging your most beloved items.
Peace of mind from the brand you can trust

Original Replacement Spare Parts
Bosch keeps a comprehensive range of original replacement spare parts for up to 15 years so that our specialised engineers only fit original replacement spare parts when repairing your appliances.
*As far as functionally relevant and storable

Award-winning Customer Service
Everything is sorted when you buy Bosch appliances. With award-winning Customer Service and engineers who are always on hand to keep your appliances performing at their best with expert advice and maintenance.

Trustpilot
Bosch’s Trustpilot rating reflects the quality and satisfaction our customers experience. With Bosch, you're choosing reliability, performance, and a positive customer experience.
Dimensions
| Depth | 58.8 cm |
| Depth with Door Open | 104.9 cm |
| Door Opening Angle | 160˚ |
| Height | 84.5 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Shipping Height | 86 cm |
| Shipping Weight | 68.1 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Weight | 68.8 kg |
| Width | 59.8 cm |