Bosch BBH3280GB Upright Vacuum Cleaner
£159.99
£249.99
Weighing just 3 kg, the Bosch BBH3280GB makes cleaning effortless, eliminating the hassle of heavy vacuums or carrying them upstairs. This versatile 2-in-1 vacuum features a detachable handheld unit, ensuring you have the perfect tool for every task. Its RobustAir system maintains strong suction even as the dust cup fills, reducing the need for frequent cleaning. Enjoy up to 50 minutes of cordless cleaning on a single charge, with a quick 5-hour recharge time. Slim and stable, it easily fits into tight spaces and stands upright when paused, making your cleaning routine smoother and more convenient.
Specifications
Dimensions & Weight
| Depth | 18 cm |
| Height | 115 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Shipping Height | 27.5 cm |
| Shipping Width | 64 cm |
| Weight | 3 kg |
| Width | 26.5 cm |
Design Elements
| Colour | Silver |
| Colour Group | Silver/Grey |
General
| Features | 50-Minute Run Time 5 Hour Charge Time All floor types Integrated onboard tools |
Product Type
| Product Category Group | SDA |
Programmes & Functions
| Number of Power Levels | 2 |
Connectivity
| Bluetooth | No |
| Cordless | Yes |
| Wi-Fi | No |
Brown Goods & SDA Features
| Cyclonic Technology | No |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | Washable |
| Floor Type | Upholstery Carpet Laminate Parquet Stone Tile |
| Maximum Battery Recharge Time | 5hrs |
| Maximum Battery Run Time | 50 min |
| Pet Hair Cleaning | No |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |