Beko CIHYQI21B Induction Hob
We have run out of stock for this item.
- 59cm sleek black induction hob with 4 versatile cooking zones
- Touch controls for precise temperature adjustment
- Residual heat indicators for safety
- Energy-efficient design — lower electricity costs
- Perfect for everyday cooking and entertaining
- Modern, stylish addition to any kitchen

Additional Information
Specifications
White Goods Features
| Cooking Element 1 Power | Front Left Zone: 1800W |
| Cooking Element 2 Power | Front Right Zone: 1400W |
| Cooking Element 3 Power | Rear Left Zone: 1400W |
| Cooking Element 4 Power | Rear Right Zone: 1800W |
| Cooking Element Type | Induction |
| Residual Heat Indicator | Yes |
Safety Features
| Auto Shut-Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Pan Presence Sensor | Yes |
Design Elements
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
Installation Guide
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
Power Source
| Electrical Connection | Hard Wired |
Product Type
| Product Category Group | MDA |
Dimensions & Weight
| Depth | 52 cm |
| Height | 5.2 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Height | 12 cm |
| Shipping Weight | 10.8 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Weight | 9.8 kg |
| Width | 59 cm |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Parts and Labour with additional 8 Year Parts Guarantee (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | *Register the appliance within 90 days of purchase to receive a 10 year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
Efficiency & Standard
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Amp Rating | 25 A |
General
| Features | 30 Amp Power – Reliable and efficient cooking Touch Control – Simple and precise operation Easy Fit Clips – Hassle-free installation 9 Power Levels – Adjust heat for any recipe |
| Product Type | Hob |
| Product Category Group | MDA |
| Barcode/EAN | 8690842786648 |
Programmes & Functions
| Control Type | Touch Control |
| Number of Power Levels | 9 |
Features

INDUCTION TECHNOLOGY
Helping you keep energy bills low, induction technology uses electromagnetic waves to cleverly recognise the size of your pots and pans, heating only the pan surface you're using and not the whole cooking zone, providing fast and efficient heating.

MAXIMUM SAFETY
When a pan is removed from a cooking zone, the induction current breaks, so heat will begin to reduce straight away. Because only the surface area of your pan is heated, the rest of the cooking zone isn't in use.

EASY INSTALLATION CLIPS
For quick and easy installation, mounted clips on the side of the hob will secure it in any place, without needing screws or fixing features.

CHILD LOCK
You can stop curious little fingers from accidentally playing with the hob's settings, thanks to our child safety lock.